Svatopluk Sem - baryton

Svatopluk Sem pravidelně hostuje téměř na všech operních scénách České Republiky, zejména však v Národním divadle v Praze, Národním divadle v Brně nebo v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě. Je držitelem ceny Thálie za nejlepší mužský výkon v oboru opera za rok 2017.


 

Studoval na Konzervatoři v Českých Budějovicích. Po absolutoriu nastoupil do stálého angažmá v Jihočeském divadle jako sólista opery, kde ztvárnil řadu hlavních rolí, jako např. Figaro (Lazebník sevillský), Germonte (La Traviata), Valentin (Faust a Markétka), Papageno (Kouzelná flétna), Guglielmo (Cosí fan tutte), nebo Belcore (Nápoj lásky).

Pravidelně hostuje téměř na všech operních scénách České republiky, zejména však v Národním divadle v Praze, Národním divadle v Brně nebo Národním divadle moravskoslezském v Ostravě. Jeho repertoár tvoří několik desítek rolí různého charakteru.

Vystupoval pod taktovkou významných dirigentů jako jsou J. Bělohlávek, E. Dovico, E. Fiore, T. Hanus, J. Hrůša, R.Jindra, J. Latham-Koenig, O. Lenárd, T. Netopil, L. Pešek aj. Hostuje na koncertních a operních jevištích nejen v Čechách, ale i v zahraničí – v Japonsku, Dánsku, Jižní Koreji, Číně, Rakousku, Španělsku, Holandsku, Německu, Rusku, Itálii či Velké Británii za doprovodu orchestrů jako je např. Česká filharmonie, Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, PKF – Prague Philharmonia, Rotterdam Philharmonic Orchestra, či BBC Symphony Orchestra, kde byl několik let stálým hostem.

V sezóně 2015/2016 absolvoval měsíční turné po Japonsku se Státní operou Praha, a to s operou La Traviata (v roli Germonta). V dubnu 2016 vystoupil po boku Karity Matilly na prestižním festivalu BBC Proms v Londýně (Royal Albert Hall) v provedení Janáčkovy opery Věc Makropulos s BBC Symphony Orchestra a v témže roce i s operou L.Janáčka Jenůfa.. V italském divadle Teatro Regio di Torino ztvárnil roli Revírníka v inscenaci opery Liška Bystrouška v režii R. Carsena pod vedením dirigenta Jana Lathama-Koeniga.
V minulosti se podílel na realizaci nahrávky Smetanovy Prodané nevěsty s BBC Symphony Orchestra pod taktovkou J. Bělohlávka pro nahrávací společnost Harmonia Mundi. S BBC Symphony Orchestra spolupracoval také na nahrávkách B.Smetana - Dalibor a A.Dvořák - Jakobín V roce 2014 natočil dokument společnosti BBC "Rolando meets Don Giovanni", kde ztvárnil titulní roli Dona Giovanniho.

Je častým hostem prestižních mezinárodních hudebních a operních festivalů – BBC Proms, MHF Český Krumlov, MHF Dvořákova Praha, MHF Pražské jaro, MTF Zlatá Praha nebo NF Smetanova Litomyšl. V roce 2017 vystoupil také na Arts festivalu v Hong Kongu a v Shanghai (Věc Makropulos – L. Janáček).

V roce 2018 byl dvakrát součástí evropského operního projektu Opera Vision, kde v přímém přenosu účinkoval v opeře Libuše (B.Smetana) jako Přemysl (Národní divadlo Praha) a jako Revírník v Janáčkově Lišce Bystroušce (Národní divadlo Brno)

Je laureátem řady prestižních cen v oboru opera – mj. Ceny operního portálu Opera+ 2017, ceny Thálie 2017 (za ztvárnění Giorgia Germonta v La Traviatě) a moravskoslezské ceny Jantar 2017 (za roli Kaliny z opery Tajemství). Třikrát získal Cenu Karla Rodena v Českých Budějovicích.

browser-web-icon  web-facebook-icon  web-google-youtube-icon  web-spotify-icon

Media