Svatopluk Sem - baryton

Svatopluk Sem pravidelně hostuje téměř na všech operních scénách České Republiky, zejména však v Národním divadle v Praze, Národním divadle v Brně nebo v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě. 


 

Studoval na Konzervatoři České Budějovice pod vedením prof. D. Volfové. Po absolutoriu nastoupil do stálého angažmá v Jihočeském divadle jako sólista opery, kde ztvárnil řadu hlavních rolí, jako např. Figaro (Lazebník sevillský), Germonte (La Traviata), Valentin (Faust a Markétka), Papageno (Kouzelná flétna), Guglielmo (Cosí fan tutte), nebo Belcore (Nápoj lásky).

Pravidelně hostuje téměř na všech operních scénách České republiky, zejména však v Národním divadle v Praze, Národním divadle v Brně nebo v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě. Jeho repertoár tvoří několik desítek rolí různého charakteru.

Na českých scénách spolupracoval s režiséry O. Havelkou, J. Heřmanem, M. Formanem, J. Menzelem, režisérskou dvojicí SKUTR (Martin Kukučka & Lukáš Trpišovský), Davidem Radokem a mnoha dalšími.

Vystupuje pod taktovkou významných dirigentů, jako jsou  J. Bělohlávek, E. Dovico, E. Fiore, J. Hrůša, Jan Latham-Koeing, T. Hanus, O. Lenárd, T. Netopil, L. Pešek aj.

Hostuje na koncertních a operních jevištích nejen v Čechách, ale i v zahraničí - v Japonsku, Dánsku, Jižní Koreji, Rakousku, Španělsku, Německu, Rusku, Itálii nebo Anglii za doprovodu orchestrů jako je např. Česká filharmonie, PKF – Prague Philharmonia, BBC Symphony Orchestra, kde je již několik let stálým hostem.

V sezóně 2015/2016 absolvoval měsíční turné po Japonsku se Státní operou Praha a to s operou La Traviata, role Germonta. V dubnu 2016 vystoupil po boku Karity Matilly na prestižním festivalu BBC Proms v Londýně v provedení Janáčkovy opery Věc Makropulos s BBC Symphony Orchestra. V italském divadle Teatro Regio di Torino ztvárnil roli Revírníka v inscenaci opery Liška Bystrouška v režii R. Carsena pod vedením dirigenta Jana Lathama-Koeniga.

V minulosti se podílel na realizaci nahrávky Smetanovy Prodané nevěsty s BBC Symphony Orchestra pod taktovkou J. Bělohlávka pro nahrávací společnost Harmonia Mundi. V roce 2014 natočil dokument společnosti BBC "Rolando meets Don Giovanni", kde ztvárnil titulní roli Dona Giovanniho.

Je častým hostem prestižních mezinárodních hudebních a operních festivalů – BBC Proms, MHF Český Krumlov, MHF Dvořákova Praha, Opern Air Gars am Kampf v Rakousku, MHF Pražské jaro nebo MOF Smetanova Litomyšl.

Třikrát získal ve svém oboru prestižní Cenu Karla Rodena.

 

http://www.svatopluksem.cz
https://www.youtube.com/playlist?list=PLW0vIuAMsrRT48-g8WTEyCY-H1R6475TZ