Roman Hoza - baryton

Roman Hoza absolvoval brněnskou JAMU a roční stáž na Universität für Musik und darstellende Kunst ve Vídni. Byl členem operního studia Deutsche Oper am Rhein v Düsseldorfu, kde hostuje také během sezóny 2016 / 2017. Je ve stálém angažmá v Národním divadle Brno a pravidelně hostuje v Národním divadle v Praze a Národním divadle moravskoslezském v Ostravě.


 

Barytonista Roman Hoza se narodil ve Zlíně. Je sólistou operního souboru Národního divadla Brno. Během svých studií na brněnské JAMU u doc. Z. Šmukaře absolvoval roční stáž ve Vídni u o.u. Prof. M. Klaushofer. Je laureátem řady soutěží (Mezinárodní pěvecká soutěž A. Dvořáka, Ad honorem Mozart, Mezinárodní soutěž komorní a duchovní hudby aj.).

Zúčastnil se pěveckých kurzů řady předních osobností hudebního světa, ke kterým patří H. Deutsch, C. Ludwig, C. Makris, A. Plachetka, D. Syrus nebo L. Watson. Měl možnost se zdokonalit v programu pro mladé pěvce Young Singers Project při prestižním mezinárodním hudebním festivalu Salzburger Festspiele 2014, v rámci kterého se představil jako Dandini v dětské úpravě Rossiniho Popelky.

Roman Hoza byl členem operního studia Deutsche Oper am Rhein Düsseldorf/Duisburg, kde nastudoval řadu menších i větších repertoárových rolí (Marullo, Silvano, Morales, Papageno pro děti a další) a kde bude hostovat během sezóny 2016 / 2017.

Jako host se Roman Hoza již představil, či představí, opernímu publiku ve Vídni, Lyonu, Salzburgu, Düsseldorfu, Duisburgu, Kolíně na Rýnem, Kaiserslauternu, Praze, Ostravě, Brně a dalších městech. Klíčovou roli v jeho repertoáru hrají mozartovské partie – Don Giovanni, Leporello, Figaro, Guglielmo, Papageno – a barytoni G. Rossiniho – Dandini (La Cenerentola), Rimbaud (Le Comte Ory), Bartolo (Il Barbiere di Siviglia), Signor Mill (La Cambiale di Matrimonio), Don Parmenione (L'Occassione fa il ladro).

Spolupracoval s režiséry jako např. D. Bertman, S. Herheim, R. Lipus, U. Peter, T. Pilař pod taktovkou T. Braunera, O. Dohnányiho, K. Chudovského, R. Jindry, A. Kobera, C. Meiera, M. Piolleta, A. Shokakimova a dalších.

Pravidelně vystupuje s nejvýraznějšími českými ansámbly specializujícími se na poučenou interpretaci staré hudby. Z posledních projektů jmenujme např. Händelova Mesiáše s Czech Ensemble Baroque nebo Fuxova Costanza e Fortezza s Musicou Floreou M. Štryncla.

Má za sebou úspěšná vystoupení na významných mezinárodních hudebních festivalech (např. MHF Dvořákova Praha, MHF Pražské jaro, MHF Petera Dvorského, MHF Špilberk a další).

V sezóně 2016/2017 je možné Romana Hozu slyšet např. v Národním divadle Brno jako Dona Giovanniho nebo Marbuela (Čert a Káča), v Národním divadle moravskoslezském v titulní roli Hamleta A. Thomase a v pražském Stavovském divadle jako Mozartova Figara.

https://www.youtube.com/playlist?list=PLW0vIuAMsrRR-CSMtOnzQOow82rRZ3wot