Daniel Matoušek - tenor

Tenorista Daniel Matoušek je absolventem mistrovských kurzů EMA masterclass a Carangelo Belcanto Academy masterclass v Cornudě. Hostuje v Národním divadle Brno, Opernhaus Magdeburg, DJKT v Plzni nebo Moravském divadle Olomouc. Zúčastnil se festivalu iSING v Číně, kde byl vybrán z 2500 zpěváků z celého světa a se světovými dirigenty a korepetitory připravil 2 představení, 6 koncertů a 2 televizní natáčení. Od sezóny 2022/23 je členem opery Národního divadla v Praze.


 

Daniel Matoušek pochází z Ústí nad Labem. Na pěvecké technice v začátcích spolupracoval s Janem Vacíkem, Antoniem Carangelem, Evou Randovou a s Jarmilou Chaloupkovou. V současnosti je pod vedením Kateřiny Kněžíkové a Adama Plachetky.

V roce 2014 vystoupil poprvé v Národním divadle Praha v Příhodách lišky Bystroušky a od sezóny 2022/23 je zde stálým členem Opery. V Národním divadle debutoval ve významných rolích tenorového repertoáru, jako jsou například Rinuccio v Pucciniho Gianni Schicchi (režie David Radok), Beppe v Komediantech (režie Ondřej Havelka), Tamino v Kouzelné flétně (režie Václav Morávek) Láska ke třem pomerančům nebo Italský zpěvák v Růžovém Kavalírovi (režie Andrease Homokiho) a další.

V průběhu své profesionální činnosti postupně hostoval na všech českých operních scénách (Národní divadlo Brno, Národní divadlo moravskoslezské, Moravské divadlo Olomouc/nominace na cenu Thálie 2019/, DJKT Plzeň, Divadlo F. X. Šaldy v Liberci, Jihočeské divadlo, Severočeské divadlo Ústí nad Labem).

Vedle české operní scény hostoval v Opernhaus Magdeburg jako Tamino. Zúčastnil se festivalu iSING v Číně, kam byl vybrán z 2500 zpěváků z celého světa a se světovými dirigenty a korepetitory připravil 2 představení, 6 koncertů a 2 televizní natáčení. V sezóně 2021/22 se účastnil natáčení hollywoodské produkce připravovaného filmu na rok 2023 - The Crow v režii Ruperta Sanderse /film je připravován na uvedení v Cannes/.

Vystoupil pod taktovkou dirigentů jako je Robert Jindra, Christopher Ward, Kamal Khan, Vincenzo Miletari, Jiří Rožeň, Leoš Svárovský, Ondrej Lenárd, Jan Kučera, Adi Bara, Marko Ivanovič, Miriam Němcová, Ondrej Olos, Andrij Jurkyjevič, David Švec, Marek Šedivý a další.

Spolupracoval s předními orchestrálními tělesy jako je Pražská komorní filharmonie, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Filharmonie Brno, Severočeská filharmonie Teplice, Filharmonie B. Martinů, Janáčkova filharmonie Ostrava, Symfonický orchestr RTVS, Suzhou Symphony Orchestra, Beijing Opera Orchestra, Wiesbaden Festival Orchestra a v představil se v rámci hudebních festivalů, jako například Festival Český Krumlov, Smetanova Litomyšl, Janáček festival Brno, Špilberk festival, Wiesbaden Opera Europa Festival (DE), Cornuda Belcanto festival (IT) a další.

Během své profesionální kariéry spolupracoval s režiséry jako je Ondřej Havelka, Václav Morávek, Andreas Homoki, Robert Carsen, David Radok, Miroslav Krobot, Barbora Horáková Joly, Jetske Mijnssen a další.

Vystoupil s významnými pěveckými kolegy jako je Dagmar Pecková, Kateřina Kněžíková, Adam Plachetka, Hao Jiang Tian, Damiano Salerno, José Luis Maldonado, Luis Cansino, Atalan Aya, Konu Kim a další.

browser-web-icon  web-facebook-icon  web-google-youtube-icon 

Media