Jan Čmejla - klavír

Je absolventem Pražské konzervatoře. V současnosti studuje na Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Mannheim. Je vítězem mnoha soutěží v České republice i v zahraničí. Jako nejmladší účastník vyhrál jednu z nejprestižnějších klavírních soutěží v Evropě Concours International de Piano d'Epinal 2022. Vystoupil s Filharmonií Brno, Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu aj. Se sólovým recitálem vystoupil v National Bohemian Hall v New Yorku a Kennedyho Centru ve Washingtonu v rámci prestižního koncertního cyklu Millennium Stage.


Jan Čmejla se narodil v roce 2003. Hře na klavír se věnuje od svých šesti let. Své první hudební vzdělání získal na ZUŠ Ilji Hurníka a na Gymnáziu a hudební škole hl. m. Prahy, kde studoval pod vedením prof. Taťány Vejvodové a prof. Lukáše Klánského. Od roku 2018 studoval hru na klavír na Pražské konzervatoři pod vedením prof. Evy Boguniové. Od roku 2022 studuje u významného profesora Wolframa Schmitt-Leonardyho na Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Mannheim.

Jan má za sebou řadu vítězství v hudebních soutěžích, jako například Mezinárodní soutěž Virtuosi per musica di pianoforte v Ústí nad Labem (2013, 2018), Chopin for the Youngest (2015), Mezinárodní Novákova klavírní soutěž (2015), Mezinárodní klavírní soutěž Petera Toperczera Košice (2017; 2.cena), Beethovenovy Teplice (2018) a Concertino Praga (titul absolutního vítěze ročníku 2019).

Je laureátem řady zahraničních soutěží včetně Santa Cecilia (2021), IMF Paris (2021), Carles and Sofia Award (2021), Orbetello Piano competition - Master category (2021). Jako nejmladší účastník vyhrál jednu z nejprestižnějších klavírních soutěží v Evropě „Concours International de Piano d'Epinal 2022". Je držitelem prestižního ocenění Zlatý oříšek (2013) udělovaného nejtalentovanějším dětem České republiky a ocenění Kern Foundation Prize vynikající ruské pianistky Olgy Kern.

Díky svým soutěžním úspěchům měl příležitost vystoupit s Filharmonií Brno (2014), Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK (2015, 2017), Severočeskou filharmonií Teplice (2019), Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu (2019), Filharmonií Bohuslava Martinů a Komorní filharmonií Pardubice.

V březnu 2019 vystoupil se sólovým recitálem v National Bohemian Hall v New Yorku a Kennedyho Centru ve Washingtonu v rámci prestižního koncertního cyklu Millennium Stage. Sesólovým recitálem vystoupil též v Chicagu (2019), Barceloně (2021) a Ottawě (2023). Po boku Václava Hudečka účinkoval v rámci festivalu Svátky hudby 2016 a sólovým koncertem se uvedl též na MHF Český Krumlov 2021.

Jeho uměleckým vzorem je čínský klavírista Lang Lang, s nímž se osobně poznal ve Vídni jako účastník programu Allianz Junior Music Camp 2015, který je každoročně určen desítce vybraných talentů z celého světa.

 browser-web-icon  web-facebook-icon  web-google-youtube-icon

 

Media