Olga Šroubková - housle

Olga Šroubková je absolventkou Pražské konzervatoře a Hochschule für Musik, Theater und Medien Hannover, kde pokračuje v magisterském studiu. Je laureátkou mnoha mezinárodních soutěží (Rodolfo Lipizer Prize, Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro, Michael Hill International Violin Competition, Shanghai Isaac Stern International Violin Competition) a aktivně se věnuje koncertní činnosti v Čechách i zahraničí.


 

Olga Šroubková (1993) se věnuje hře na housle od 4 let, kdy ji začala vyučovat její matka Rimma Kotmelová, absolventka Moskevské konzervatoře ve třídě prof. Viktora Pikajzena. Od osmi let pokračovala ve studiu již na Hudební škole hlavního města Prahy ve třídě prof. Jiřího Fišera, u něhož absolvovala Gymnázium Jana Nerudy s hudebním zaměřením a následně i Pražskou konzervatoř v roce 2014. Od října 2014 studovala na Hochschule für Musik, Theater und Medien Hannover pod vedením prof. Adama Kosteckiho, u nějž studium také ukončila v roce 2021 získáním titulu Master of Music (M. Mus.).
Olga je laureátkou řady českých i mezinárodních soutěží:

• Mezinárodní soutěž BRAVO! 2013 v Namuru, Belgie (1. cena)
• Kloster Schöntal 2013 v Schöntalu, Německo (2. cena a speciální cena EMCY)
• Soutěž Nadace Bohuslava Martinů 2013 v Praze, ČR (1. cena a cena za nejlepší interpretaci skladby B. Martinů)
• Zhuhai International Mozart Competition for Young Musicians 2015 v Zhuhaji, Čína (4. cena)
• Chengdu International Violin Competition 2015 v Chengdu, Čína (1. cena)
• Rodolfo Lipizer Prize 2016 v Gorizii, Itálie (1. cena a 4 zvláštní ocenění)
• Mezinárodní hudební soutěž Pražské Jaro 2017 v Praze, ČR (1. cena, cena Nadace Bohuslava Martinů a cena Nadace Český hudební fond)
• Michael Hill International Violin Competition 2017 v Queenstown/Auckland, Nový Zéland (4. cena a cena za nejlepší interpretaci soudobého díla)
• Shanghai Isaac Stern International Violin Competition 2018 v Shanghaji, Čína (2. cena a cena za nejlepší interpretaci čínské soudobé skladby)

Jako sólistka již vystupovala s předními českými a slovenskými orchestry, mj. PKF - Prague Philharmonia, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Karlovarský symfonický orchestr, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Státní filharmonie Košice, Státní komorní orchestr Žilina. V rámci soutěží ji doprovodily zahraniční orchestry, například Shanghai Symphony Orchestra a Symphony Orchestra of the Udmurt Republic.
Úspěšně spolupracovala s předními dirigenty jako je Michael Stern, Julian Rachlin, Petr Altrichter, Radek Baborák, Douglas Bostock, Nuno Coelho, Alexandra Arrieche, Leoš Svárovský, Jiří Bělohlávek, Andrea Barizza, Chuhei Iwasaki, Jiří Rožeň aj.

V letech 2020-2022 žila Olga v Bruselu a pravidelně vystupovala jako hostující koncertní mistr a zástupce koncertního mistra s Belgickým národním orchestrem a Antverpskou filharmonií, s nimiž spolupracovala se světově uznávanými umělci z klasické i populární scény, jako jsou Kirill Gerstein, Andrea Bocelli, Martin Grubinger, Stromae, The Beach Boys, Axelle Red a další. Je také pravidelně zvána na pozici hostujícího koncertního mistra Západočeského orchestru Mariánské Lázně pod vedením Radka Baboráka.
Účinkovala na mnoha významných festivalech - např. MHF Dvořákova Praha, MHF Pražské Jaro, NF Smetanova Litomyšl, Allegretto Žilina, MHF Leoše Janáčka, Film Music Prague, Ticino Musica International Classic aj.
Od roku 2021 formuje společně s violoncellistou Štěpánem Filípkem a klavíristou Ondrejem Olosem Trio Euterpé. Toto komorní uskupení natočilo CD se skladbami M. Ištvana a F. Schuberta. Na jejích recitálech Olga pravidelně spolupracuje s klavíristou Miroslavem Sekerou, se kterým natočila své debutové CD "Mozaika" obsahující skladby W. A. Mozarta, E. Ysaÿe, P. I. Čajkovského, S. Prokofjeva a F. Kreislera, které bylo pokřtěno v dubnu 2022.

 

browser-web-icon  web-facebook-icon  web-google-youtube-icon  

Media