Olga Šroubková - housle

Olga Šroubková je absolventkou Pražské konzervatoře a Hochschule für Musik, Theater und Medien Hannover, kde pokračuje v magisterském studiu. Je laureátkou několika mezinárodních soutěží (Rodolfo Lipizer Prize, Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro, Michael Hill International Violin Competition, Shanghai Isaac Stern International Violin Competition). V současnosti působí na pozici hostujícího koncertního mistra České filharmonie.


 

Olga Šroubková (1993) se věnuje hře na housle od 4 let, kdy ji začala vyučovat její matka Rimma Kotmelová, absolventka Moskevské konzervatoře ve třídě prof. Viktora Pikajzena. Od osmi let pokračovala ve studiu již na Hudební škole hlavního města Prahy ve třídě prof. Jiřího Fišera, u něhož absolvovala Gymnázium Jana Nerudy s hudebním zaměřením a následně i Pražskou konzervatoř v roce 2014. Od října 2014 studuje na Hochschule für Musik, Theater und Medien Hannover pod vedením prof. Adama Kosteckiho.

Je laureátkou řady českých i mezinárodních soutěží, mj. Soutěžní přehrávka konzervatoří a hudebních tříd gymnázií 2011 (1. cena a titul absolutního vítěze), Mezinárodní soutěž BRAVO! 2013 v Belgii (1. cena), Kloster Schöntal 2013 v Německu (2. cena a speciální cena EMCY), Soutěž Nadace Bohuslava Martinů 2013 (1. cena a Cena za nejlepší interpretaci skladby B. Martinů), Zhuhai International Competition for Young Musicians 2015 v Číně (4. cena), Chengdu International Violin Competition 2015 v Číně (1. cena), Rodolfo Lipizer Prize 2016 v italské Gorizii (1. cena a 4 zvláštní ocenění), Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro 2017 (1. cena, Cena Nadace Bohuslava Martinů a Cena Nadace Český hudební fond), Michael Hill International Violin Competition 2017 (4. cena a Cena za nejlepší interpretaci soudobého díla) a Shanghai Isaac Stern International Violin Competition 2018 v Číně (2. cena a Cena za nejlepší interpretaci soudobé čínské skladby).

Příležitostně vystupuje s Českou filharmonií, s níž poprvé účinkovala v roce 2006 ku příležitosti 110. výročí vzniku orchestru. V letech 2014 a 2015 se zúčastnila konkurzu o místo koncertního mistra České filharmonie, na jehož základě měla několikrát příležitost působit jako hostující koncertní mistr.

Jako sólistka vystupuje s předními českými a slovenskými orchestry, mj. PKF – Prague Philharmonia, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Karlovarský symfonický orchestr, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Státní filharmonie Košice, Státní komorní orchestr Žilina. V rámci soutěží ji doprovodily zahraniční orchestry jako je Shanghai Symphony Orchestra a Symphony Orchestra of the Udmurt Republic.

Úspěšně spolupracovala s předními dirigenty jako je Petr Altrichter, Andrea Barizza, Nuno Coelho, Chuhei Iwasaki, Julian Rachlin, Jiří Rožeň, Michael Stern, Leoš Svárovský aj.

Účinkovala na mnoha významných festivalech – např. MHF Dvořákova Praha, MHF Pražské Jaro, NF Smetanova Litomyšl, Allegretto Žilina, MHF Leoše Janáčka, Film Music Prague, Ticino Musica International Classic aj.

Na svých sólových recitálech pravidelně spolupracuje s klavíristou Miroslavem Sekerou.

http://www.olgasroubkova.com/

https://www.youtube.com/playlist?list=PLW0vIuAMsrRRrv3zYjeYbgNQFFhHm3Eeu