Štěpánka Pučálková - mezzosoprán

Štěpánka Pučálková je absolventkou Universität Mozarteum v Salcburku. Aktuálně je v angažmá v Semperově opeře v Drážďanech a pravidelně hostuje ve Státní opeře Praha, ve Slovenskom národnom divadle v Bratislavě, v Landestheater Bregenz a Volksoper Wien. Je držitelkou Ceny za nejlepší ženský hlas z mezinárodní pěvecké soutěže Concours international de Belcanto Vincenzo Bellini ve francouzském Marseille.


 
Česká mezzosopranistka Štěpánka Pučálková je od sezóny 18/19 sólistkou a členkou ansámblu Semperovy opery v Drážďanech.

Narodila se v Berlíně a v roce 2012 absolvovala studium u prof. Elisabeth Wilke, E. Gramsse a J. Wallniga na Universität Mozarteum Salzburg. Současně byla vyznamenána organizací a nadací Stiftung Mozarteum medailí Lilli Lehman.

Účinkovala na významných festivalech a divadlech jako jsou Mozartwoche Salzburg, Salzburger Festspiele, Osterfestspiele Salzburg, Beijing Music festival, Landesthetater Salzburg, Landestheater Bregenz, Landestheater Innsbruck, Slovenské národné divadlo, Teatro Romano Fiesole Florencie, Státní opera a Národní divadlo v Praze. Vystoupila na koncertech v Japonsku, Číně, Norsku, Dánsku, Itálii, Francii, Rakousku, Německu a Čechách.

Spolupracovala s významnými dirigenty jako Christian Thielemann, Danielle Gatti, Wladimir Jurowski, Christiina Poska, Plácido Domingo, Alan Gilbert, Antonio Fogliani, Friedrich Haider, Marco Guidarini, Leo Hussein, Roland Böer, Martin Leginus a režiséry jako Peter Konwitschny, Vera Nemirova, Stefan Herheim, Mariusz Trélinski, Jiří Heřman, Eike Gramss a Keith Warner.

Na 50. jubileiním Velikonočním festivalu v Salzburgu debutovala v roli "Siegrune" v opeře "Die Walküre", pod taktovkou Christiana Thielemanna, za doprovodu Staatskapelle Dresden, v režii Very Nemirovy. Jako koprodukce s Beijing music festival byla tato produkce také uvedena na podzim 2017 v Pekingu.

V roce 2013 se představila v rámci letního festivalu Salzburger Festspiele jako "Lehrbube" v opeře "Die Meistersinger von Nürnberg", pod vedením D. Gattiho a S. Herheima.

Byla finalistkou Hans Gabor Belvedere Competiton v roce 2015 a získala také cenu "Nejlepší ženský hlas" na mezinárodní soutěži Concours International de Belcanto Vincenzo Bellini v Marseille.

Na začátku roku 2019 vystoupila pod taktovkou maestra Plácida Dominga na koncertě Mozartovy narozeniny ve Stavovském divadle v Praze.

V roce 2018 debutovala v Národním divadle jako Charlotte v opeře Werther, za kterou byla oceněna ředitelem Národního divadla cenou pro umělce do 35 let a zároveň byla nominována na cenu Thálie.

Spolupracuje s tuzemskými i zahraničními orchestry jako Staatskapelle Dresden, Wiener Phillharmoniker, Mozarteumorchestr Salzburg, Karlovarský symfonický orchestr, PKF Prague Phillharmonia, FOK nebo Czech ensemble baroque orchestra.

V drážďanské Semperoper ztvárnila roli pážete Urbaina v Meyerbeerových Hugenotech, Sesta Pompea v opeře Giulio Caesare, Mercédes v Carmen a 2. sólový hlas v Schöbergově opeře Moses und Aron, dále jako Cherubino ve Figarově svatbě, Muse/Nicklaussee v Hofmannových povídkách, jako Rosina v Lazebníku Sevillském, Olga v Evženu Oněginovi. V lednu 2020 debutovala ve vídeňské Volksoper v roli Carmen.

V akuální sezóně čeká Štěpánku několik debutů. Vystoupí v cyklu " Prsten Niebelungův" jako Wellgunde ve "Zlato Rýna" a "Soumrak bohů" a také jako Waltraute "Valkýra". Cyklus povede dirigent Christian Thielemann. Další debut jako Hänsel " Hänsel und Gretel", jako druhá Dáma "Die Zauberflöte" a La Messaggiera "L'Orfeo" v režii Rolanda Villazóna. V lednu 2021 jí také čeká koncert v Obecním domě, kde se v koncertním provedení představí jako Carmen.

browser-web-icon  web-facebook-icon  web-google-youtube-icon  

Media