Štěpánka Pučálková - mezzosoprán

Štěpánka Pučálková po studiích na brněnské Janáčkově akademii múzických umění přestoupila na Universität Mozarteum v Salcburku, kde absolvovala s vyznamenáním magisterské studium v oboru opera. V Salzburgu se představila v řadě produkcí v Landestheater Salzburg a vystoupila rovněž na festivalu Salzburger Festspiele. Hostuje ve Státní opeře Praha, ve Slovenskom národnom divadle v Bratislavě a v Landestheater Bregenz.


 

Mezzosopranistka Štěpánka Pučálková absolvovala v roce 2005 studium zpěvu na Gymnáziu Jana Nerudy v Praze a pokračovala na Janáčkově akademii múzických umění v Brně až do roku 2007, kdy přestoupila na Unversität Mozarteum v Salcburku. Tam pracovala pod vedením Elisabeth Wilke, Josefa Wallniga a Eike Gramsse a v roce 2012 absolvovala s vyznamenáním magisterské studium v oboru opera. V témže roce byla vyznamenána organizací Stiftung Mozarteum Medailí Lilli Lehmann.

Představila se v řadě produkcí salcburské Univerzity Mozarteum a Landestheater Salzburg, z nichž jmenujme role, jako jsou Mozartův Idamante (Idomeneo), 2. dáma (Kouzelná flétna) a Marcellina (Figarova svatba), Octavian (R. Strauss: Růžový kavalír), Larina (Čajkovskij: Evžen Oněgin), Galatea (Händel: Aci, Galatea et Polifemo), Annina (Verdi: La traviata) nebo Mercédes (Bizet: Carmen). 2009 v rámci projektu Gut Immling, se měla možnost představit jako 2. Dáma (Mozart: Die Zauberflöte) v Kataru v Doha. V salcburském velkém festpielhausu vystoupila v létě 2013 na Salzburger Festspiele jako Lehrbube (Wagner: Mistři pěvci norimberští) pod taktovkou Danielle Gattiho a v režii Stefana Herheima. V březnu 2014 se v Salcburku představila jako Sesto (Mozart: La clemenza di Tito) a v téže roli a inscenaci také v létě 2014 v Teatro Romano Fiesole ve Florenicii (Itálie).

Spolupracovala s významnými dirigenty a režiséry jako např. Danielle Gatti, Stefan Herheim, Mariusz Trélinski, Mirga Granžynite-Tyla, Friedrich Haider, Marco Guidarini, Jiří Heřman, Leo Hussain, Eike Gramss, Rastislav Śtůr, Martin Leginus a další.
Spolupracuje též s Karlovarským symfonickým orchestrem a Salzburger Konzertgesellschaft.

Na podzim 2014 hostovala Štěpánka Pučálková ve Stání opeře Praha jako Páže (R. Strauss: Salome), ve Slovenském národním divadle v Bratislavě (Rosina v Rossiniho Lazebníku sevillském a Annius v La clemenza di Tito) a také jako Mercedes (Bizet: Carmen) v Landestheater Bregenz a Landestheater Salzburg. V červnu 2015 byla finalistkou mezinárodní pěvecké soutěže Hans Gabor Belvedere competition, která se konala v holandském Amsterdamu.

V minulé sezóně 15/16 se tato mladá mezzosopranistka poprvé představila jako Suzuki (G. Puccini: Madama Butterfly), dále jako Stéphano (Ch. Gounod: Roméo et Juliett), jako 3. Dáma (W.A.Mozart: Kouzelná flétna) a jako 1. služebná (R. Strauss: Elektra) na prknech Státní opery Praha.

V nadcházející sezóně 16/17 se Štěpánka představí na prestižním, jubilejním 50. salcburském velikonočním festivalu Osterfestspiele v roli "Siegrune" (R. Wagner: Valkýra), pod taktovkou světoznámého dirigenta Ch. Thielemanna, za doprovodu Staatskapelle Dresden. Začátkem sezóny se zúčastnila zájezdu do Japonska se Státní operou Praha, jako 3. Dáma (W.A.Mozart: Kouzelná flétna).

 

http://www.stepankapucalkova.com

https://www.youtube.com/playlist?list=PLW0vIuAMsrRRcSeR2wpWNPAK-I0RtQJ7N