Štěpánka Pučálková - mezzosoprán

Štěpánka Pučálková je absolventkou Universität Mozarteum v Salcburku. V Salzburgu se představila v řadě produkcí v Landestheater Salzburg a vystoupila rovněž na festivalu Salzburger Festspiele. Štěpánka je v angažmá v Semperově opeře v Drážďanech a pravidelně hostuje ve Státní opeře Praha, ve Slovenskom národnom divadle v Bratislavě a v Landestheater Bregenz. Je držitelkou Ceny za nejlepší ženský hlas z mezinárodní pěvecké soutěže Concours international de Belcanto Vincenzo Bellini ve francouzském Marseille.


 

Mezzosopranistka Štěpánka Pučálková absolvovala s nejvyšším vyznamenáním magisterské studium v oboru opera, na Universität Mozarteum v Salcburku, pod vedením O. Univ. Prof. KS Elisabeth Wilke, O. Univ. Prof. Josefa Wallniga a Prof. Eike Gramsse. Za výborné studijní výsledky byla vyznamenána organizací Stiftung Mozarteum Medailí Lilli Lehmann.

Představila se v řadě produkcí salcburské Univerzity Mozarteum a Landestheater Salzburg, z nichž jmenujme role jako jsou Mozartuv Idamante(Idomeneo), 2. dáma (Kouzelná flétna) a Marcellina (Figarova svatba), Octavian (R. Strauss: Růžový kavalír), Larina (Čajkovskij: Evžen Oněgin), Galatea (Händel: Aci, Galatea et Polifemo), Annina (Verdi: La traviata) neboMercédes (Bizet: Carmen). 2009 v rámci projektu Gut Immling, měla možnost představit se jako 2. Dáma (Mozart: Die Zauberflöte) v Kataru v Doha. V salcburském velkém festpielhausu vystoupila v létě 2013 na Salzburger Festspiele jako Lehrbube (Wagner: Mistři pěvci norimberští) pod taktovkou Danielle Gattiho a v režii Stefana Herheima. V březnu 2014 se v Salcburku představila jako Sesto (Mozart: La clemenza di Tito) a v téže roli a inscenaci také v létě 2014 v Teatro Romano Fiesole ve Florencii (Itálie).


Spolupracovala s významnými dirigenty a režiséry jako např. Christian Thielemann, Danielle Gatti, Vera Nemirova, Stefan Herheim, Mariusz Trélinski, Mirga Granžynite-Tyla, Friedrich Haider, Marco Guidarini, Peter Valentovič, Jiří Heřman, Leo Hussain, Eike Gramss, Martin Lebel, Leoš Svárovský, Rastislav Štúr, Martin Leginus, Keith Warner, Roland Böer a další.

Na podzim 2014 debutovala Štěpánka Pučálková ve Stání opeře Praha jako Páže Herodiady (R. Strauss: Salome), ve Slovenském národním divadle v Bratislavě (Rosina v Rossiniho Lazebníku sevillském a Annius v La clemenza di Tito) a také jako Mercedes (Bizet: Carmen) v Landestheater Bregenz a Landestheater Salzburg.

V červnu 2015 byla finalistkou mezinárodní pěvecké soutěže Hans Gabor Belvedere competition, která se konala v holandském Amsterdamu.

V sezóně 15/16 se tato mladá mezzosopranistka představila poprvé jako Suzuki (G. Puccini: Madama Butterfly), dále jako Stéphano (Ch. Gounod: Roméo et Juliette), jako 3. Dáma (W.A.Mozart: Kouzelná flétna) a jako 1. služebná (R. Strauss: Elektra) na prknech Státní opery Praha.

V sezóně 16/17 se Štěpánka představila na prestižním, jubilejním 50. salcburském velikonočním festivalu Osterfestspiele v roli "Siegrune" (R. Wagner: Valkýra), pod taktovkou světoznámého dirigenta a uměleckého ředitele festivalu pana Ch. Thielemanna, za doprovodu Staatskapelle Dresden. Začátkem sezóny se zúčastnila zájezdu do Japonska se Státní operou Praha, jako 3. Dáma (W.A.Mozart: Kouzelná flétna). Dále účinkuje v představeních Státní opery Praha (Madama Butterfly, Roméo et Juliette) a koncerty s Karlovarským symfonickým orchestrem a Brněnskou filharmonií.

V prosinci 2016 se Štěpánka zúčastnila mezinárodní pěvecké soutěže Concours international de Belcanto Vincenzo Bellini ve francouzském Marseille, kde získala druhou nejvyšší udělenou cenu "Cena za nejlepší ženský hlas".

V sezóně 17/18 se Štěpánka představila jako Siegrune (R. Wagner: Valkýra) na turné v čínském Pekingu, ve spolupráci s Velikonočním festivalem Salcburk. V Národním divadle v Praze debutovala jako Chatlotte (J. Massenet: Werther) v režii Willyho Deckera v koprodukci s Frankfurter Oper. Čekají ji koncerty v Norsku, Dánsku, Itálii, Rakousku a České republice.

V roce 2019 vystoupí v rámci festivalu Mozartwoche 2019 v Mozartově mši Davide Penitente a jako Fenena (G. Verdi: Nabucco) v divadle J. K. Tyla v Plzni.
Bohatá je i její koncertní činnost. Pravidelně spolupracuje s tuzemskými orchestry z nichž jmenujme Karlovarský symfonický orchestr, Brněnskou filharmonii, Czech ensemble baroque, ale i zahraničními jako např. Mozarteum Orchester Salzburg, Konzertgesellschaft Salzburg. Její oratorní repertoár obsahuje např. Dvořákovo Requiem, Stabat Mater, Mozartou Mši c moll, Requiem, Mendelssohnova Pauluse, Rossiniho Petitte messe solenelle aj.

http://www.stepankapucalkova.com

https://www.youtube.com/playlist?list=PLW0vIuAMsrRRcSeR2wpWNPAK-I0RtQJ7N