David Nykl - bas

David Nykl je v angažmá v Národním divadle v Brně. Pravidelně hostuje v Národním divadle v Praze, Národním divadle moravskoslezském v Ostravě, Divadle J. K. Tyla v Plzni a v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích. Vystupuje v rámci prestižních mezinárodních festivalů jako je MHF Janáček Brno, MHF Pražské jaro, NF Smetanova Litomyšl či Wexford Opera Festival.


 

David Nykl se narodil v roce 1980 v Praze. Po studiu zpěvu na Pražské konzervatoři pod vedením Luďka Löbla absolvoval pěvecké kurzy Renata Brusona v italské Sieně. Od roku 2012 se věnuje studiu operního zpěvu soukromě u Evy Randové. S úspěchem se zúčastnil něko¬lika mezinárodních pěveckých soutěží, je laureátem Mezinárodní pěvecké soutěže A. Dvořáka v Karlových Varech.

Již v průběhu studií vystou¬pil ve Státní opeře Praha v roli Simona (Joplin – Treemonisha) v rámci mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Během studia na Pražské konzer¬vatoři nastudoval role Publia (La clemenza di Tito) a Figara (Figarova svatba). V letech 2006 – 2008 vystupoval jako Masetto (Don Giovanni) v rámci Opery Mozart ve Stavovském di¬vadle v Praze. V této produkci vystoupuje od roku 2015 také jako Leporello.

Od roku 2008 je sólistou Národního divadla Brno, kde nastudoval například role Angelottiho (Tosca), Doktora Grenvila (Traviata), Muže v okně (Julieta), Basilia (Lazebník sevillský), Alidora (Popelka), Figara (Figarova svatba), Quince (Sen noci svatojánaké), Lucifera a Marbuela (Čert a Káča)

Od roku 2009 je pravidelným hostem v Národním divadle v Praze (Hry o Marii, Rinaldo, Gloriana, Don Giovanni, Pád Arkuna, Slavík, Šaty dělají člověka), a od roku 2013 v divadle J. K. Tyla v Plzni, kde se představil v roli Mefista (Faust a Markétka) a jako Kašpar (Čarostřelec) C. M. von Webera. Na scéně Národního divadla moravskoslezského v Ostravě nastudoval role Rouchera (Andrea Chénier) a Publia (La clemenza di Tito)

Pravidelně spolupracuje také se souborem Musica Florea, vedeným Markem Štrynclem, se kterým nastudoval v roce 2015 mimojiné roli Publia Valeria v novodobé premiéře opery Costanza e Fortezza J.J. Fuxe.

Během své profesionální činnosti spolupracoval s dirigenty – J. Bělohlávek, J. Fiore, T. Brauner, O. Dohnányi, P. Feranec, D. Jurowski, J., Klecker, J. Kyzlink, O. Olos, C. Richter, L. Svárovský, J. Štrunc, M. Štryncl a s režiséry jako je B. Berger – Gorski, J. Heřman, A. Jahns, J. Nekvasil, Rocc, M. Kukučka, L. Trpišovský, D. Neuner, L. Keprtová

Vystoupil v rámci prestižních mezinárodních festivalů jako je Janáček Brno, Pražské jaro, Smetanova Litomyšl a Wexford Opera Festival.

browser-web-icon  web-facebook-icon  web-google-youtube-icon  

Media