Štefan Margita - tenor

Tenoristu Štefana Margitu zastupuje agentura pro Čechy a Slovensko. V průběhu své mnohaleté mezinárodní kariéry se představil takřka na všech stěžejních evropských i zámořských operních scénách, jakými jsou např. Metropolitní opera v New Yorku, San Francisco, Chicago, Houston, São Paulo, Paříž, Berlín, Řím, Miláno, Madrid, Lisabon, Amsterdam, a hostoval na prestižních festivalech v Salcburku, Ludwigsburgu, Bregenzu a Edinburghu. Štefan Margita se též věnuje bohaté koncertní činnosti.


 

V Paříži, Londýně, Bruselu a Lyonu Štefan Margita ztvární Filku Morozova v Janáčkově opeře Z mrtvého domu, v lednu 2018 v Praze poprvé zazpívá roli Kapitána Vera v Brittenově díle Billy Budd.

V San Franciscu bude v roce 2018 opět k vidění jako Loge ve Zlatu Rýna a v roce 2020 se v roli Tichona v Janáčkově Kátě Kabanové vrátí na scénu Metropolitní opery v New Yorku.

Na rok 2018 připravuje vánoční turné s albem X-MAS, za které obdržel v roce 2017 Zlatou desku Supraphonu.

Klíčovou rolí Margitovy kariéry byl nejprve Laca v Janáčkově Její pastorkyni, představil se v ní takřka na všech stěžejních evropských operních scénách pod vedením dirigentů jako Semjon Byčkov, Sylvain Cambreling, Seiji Ozawa, Kirill Petrenko či Sir Simon Rattle. Zpíval také roli Kudrjaše v celé řadě inscenací Káti Kabanové a v roce 2017 se v Turíně poprvé představil jako Tichon.

Počínaje Chéreauovou inscenací Janáčkovy opery Z mrtvého domu pod taktovkou Pierra Bouleze se Margitovou dominantní rolí stal Luka Kuzmič / Filka Morozov. Vystupoval v ní také pod vedením Esa-Pekky Salonenena v Metropolitní opeře v New Yorku, v Miláně a v Lisabonu a v tomtéž díle se pod taktovkou Simona Rattla představil také v berlínské Státní opeře.

V nedávné minulosti se ústřední rolí Margitova repertoáru stal Loge ve Wagnerově Zlatu Rýna. Po prvním velkém úspěchu v San Franciscu v roce 2008 pod taktovkou Donalda Runniclese v této roli vystupoval také v Metropolitní opeře v New Yorku, v nové inscenaci Bavorské státní opery pod vedením Kenta Nagana, v Amsterdamu s dirigentem Hartmutem Haenchenem, dále potom v São Paulu, v Houstonu a naposledy pak 2016 v Chicagu.

Vedle toho pro něj nabývá na významu i role Knížete Šujského v Borisi Godunovi, v niž se již představil v Chicagu a v Madridu. K významným rolím Margitova reoertoáru patří také role Velitele ve Vojckovi, kterou zpíval mimo jiné v Římě, v Paříži a 2013 pod vedením Daniela Barenboima v Berlíně, nebo postava Edrisiho in Szymanowského opeře Król Roger.

V roce 2015 se v Baden-Badenu poprvé představil jako Valzacchi v Růžovém kavalírovi v představení režírovaném Brigitte Fassbender a pod vedením Simona Rattla.

Štefan Margita hostoval na festivalech v Salcburku, Ludwigsburgu, Bregenzu a Edinburghu a představil se na pódiích operních domů a koncertních sálů ve Stuttgartu, Lipsku, Terstu, Dallasu, Londýně, Madridu, Miláně, Turíně, Bergamu, Vídni, Praze, Budapešti, Berlíně, Drážďanech, Frankfurtu, Basileji, Paříži, São Paulu, Tokyu či Neapoli pod taktovkou dirigentů jako Claudio Abbado, Gerd Albrecht, Jiři Bělohlávek, Semjon Byčkov, Aldo Ceccato, Lamberto Gardelli, Wolfgang Gönnenwein, Hartmut Haenchen, Janos Kulka, Sir Charles Mackerras, John Neschling, Antonio Pappano, Zoltán Peskó ...

Jeho koncertní repertoár čítá mimo jiné díla Mozartova, Beethovenova, Dvořákova, Mahlerova či Bartókova.

http://www.stefanmargita.com/