Kristýna Vylíčilová - soprán

Sopranistka Kristýna Vylíčilová je absolventkou Vysoké školy múzických umení v Bratislavě. Hostuje v Národním divadle v Praze, Národním divadle moravskoslezském, Moravském divadle Olomouc, v Divadle F. X. Šaldy, v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích. Kromě klasického operního repertoáru spolupracuje s ansámbly specializujícími se na současnou a barokní hudbu.


 

Je absolventkou Konzervatoře Brno a Vysoké školy múzických umení v Bratislavě, kde absolvovala ve třídě doc. H. Štolfové – Bandové ArtD.

Své vokální schopnosti opakovaně rozvíjela na Mezinárodních mistrovských pěveckých kurzech v Karlových Varech, na Letní škole barokní hudby v Holešově, na Mistrovských pěveckých kurzech Adama Plachetky, Kateřiny Kněžíkové a Markéty Cukrové v Litni i na Masterclass pod vedením sopranistky Sandry Trattnigg.
Dosáhla ocenění na několika mezinárodních pěveckých soutěžích, mezi jinými IUVENTUS CANTI Vráble, Pěvecká soutěž Olomouc, písňová kategorie Pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech.

Kristýna Vylíčilová je pravidelným hostem českých a slovenských operních scén. Ve Slovenském národním divadle se představila jako Lisetta v opeře Giovanniho Paisiella Král Teodor v Benátkách. Hostovala v ostravském Národním divadle moravskoslezském jako Ludiše (Braniboři v Čechách), v Divadle F. X. Šaldy Liberec jako Anna Reich (Veselé paničky windsorské) a Karolka (Její pastorkyňa), v plzeňském Divadle J. K. Tyla v roli Messaggiery v opeře Claudia Monteverdiho Orfeo. V současnosti účinkuje jako Mařenka (Prodaná nevěsta) v Jihočeském divadle, Barbarina (Figarova svatba) ve Stavovském divadle a Sophie (Werther) v Národním divadle.
2x byla zařazena do širší nominace na cenu Thálie. Za rok 2016 za roli Evičky (Vojtěch Hřímalý: Zakletý princ, Jihočeské divadlo) a 2019 za titulní postavu v opeře L´Arianna (Monteverdi/Hanzlík/Zouhar: L´Arianna, Ensemble Damian).

Kristýna se též významně profiluje na poli barokní hudby. V roce 2019 ztvárnila po boku Andrease Scholla, Adama Plachetky a dalších zahraničních sólistů roli Michael v Händelově oratoriu Saul. Dvakrát byla představitelkou hlavní role na barokní scéně festivalu Smetanova Litomyšl na zámku v Nových Hradech. V roce 2016 jako Trigoniana v novodobé premiéře opery Františka A. Míči Operosa terni Colossi Moles a v roce 2019 v roli Parida v opeře Ch. W. Glucka Paride ed Elena. S olomouckým souborem Ensemble Damian provedla neobarokně-minimalistické opery Tomáše Hanzlíka a Víta Zouhara Torso, Yta innocens a L´Arianna a roli L´Eta dell´Oro v barokní opeře Antonia Vivaldiho La Senna festeggiante.

Pro společnost Naxos natočila ve spolupráci se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK sopránové sólo v Korunovační kantátě L. Koželuha.

Vystupovala na prestižních hudebních a operních festivalech jako MOF Smetanova Litomyšl, Hudební festival Znojmo, Litoměřické svátky hudby, Olomoucké barokní slavnosti a Zlatá Pecka Chrudim.

Kromě účinkování v divadelních inscenacích se Kristýna Vylíčilová věnuje bohaté koncertní činnosti. Na konci roku 2019 absolvovala koncertní turné se Štefanem Margitou. Spolupracovala s tělesy jako je Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK, Czech Ensemble Baroque, Collegium Marianum, Janáčkova filharmonie Ostrava, Plzeňská filharmonie, Moravská filharmonie Olomouc, Karlovarský symfonický orchestr, Západočeský symfonický orchestr, Polyfonický sbor Inspiratum (Moskva), Pražští pěvci a další ansámbly, s nimiž uvedla mnohá stěžejní díla duchovní vokálně instrumentální literatury.

browser-web-icon  web-facebook-icon  web-google-youtube-icon  web-spotify-icon

Media