Jiří Rožeň - dirigent

Dirigenta Jiřího Rožne zastupuje agentury pro Čechy a Slovensko. Jiří Rožeň studoval dirigování na Universität Mozarteum Salzburg, Zürcher Hochschule der Künste a Hochschule für Musik und Theater Hamburg. Je finalistou prestižních dirigentských soutěží Donatella Flick LSO Conducting Competition 2014 a Nestlé and Salzburg Festival Young Conductors Award 2015. Od září 2015 zastává pozici asistenta šéfdirigenta BBC Scottish Symphony Orchestra.


 

Jiří Rožeň je jedním z nejtalentovanějších českých dirigentů mladé generace. Jeho velkým zájem je soudobá hudba a znovuobjevování málo hraných děl.

Nedávno zakončil svoje dvouleté působení jako asistent šéfdirigenta Thomase Dausgaarda a Donalda Runniclese u BBC Scottish Symphony Orchestra a Leverhulme Conducting Fellow na Royal Conservatoire of Scotland v Glasgow. Asistoval např. na BBC Proms či Edinburgském festivalu 2016 a 2017. Během svého skotského působení dirigoval BBC SSO, Royal Scottish National Orchestra, Royal Conservatoire of Scotland Symphony Orchestra, Orchestra of the Scottish Opera a Red Note Ensemble.

V sezoně 2017/2018 debutuje s Wiener Concert-Verein v Musikverein Wien a v Kölner Philharmonie. Dále debutuje s Bruckner Orchester Linz, Komorní filharmonií Pardubice, Filharmonií Bohuslava Martinů, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu a Státní filharmonií Košice. Jiří je opětovně pozván k České filharmonii, PKF-Prague Philharmonia, Karlovarskému symfonickému orchestru a Filharmonii Brno.

Jiří byl finalistou prestižních dirigentských soutěží – Nestlé and Salzburg Festival Young Conductors Award 2015 a Donatella Flick LSO Conducting Competition 2014, kde dirigoval London Symphony Orchestra na finálovém koncertě.

Spolupracoval či bude spolupracovat s etablovanými umělci jakými jsou m.j. Olga Scheps, Kirill Gerstein, Lawrence Brownlee, Vadim Gluzman, Mahan Esfahani, Kateřina Kněžíková, Tamsin Waley-Cohen, Roman Patočka.

Dirigoval např. Royal Concertgebow Amsterdam, Tonhalle-Orchester Zürich, Orchestre Philharmonique de Radio France, WDR Sinfonieorchester Köln, Antwerp Symphony Orchestra, Bremer Philharmoniker a Lucerne Festival Academy Orchestra, coby aktivní účastník mistrovských kurzů mj. u Daniele Gattiho, Bernarda Haitinka, Davida Zinmana, Jukka-Pekky Sarasteho, Petera Eötvöse, Edo de Waarta, Jiřího Bělohlávka a Davida Robertsona.

V sezóně 2016/2017 Jiří debutoval s Českou filharmonií, Filharmonií Brno, Symfonickým orchestrem Slovenského rozhlasu, Karlovarským symfonickým orchestrem, Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy F.O.K. a Janáčkovou filharmonií Ostrava.

V dubnu 2017 úspěšně debutoval na festivalu Allegretto Žilina, kde obdržel cenu Janáčkovy filharmonie Ostrava a pozvání k Žilinskému komornímu orchestru. V roce 2016 měl úspěšný debut na festivalu Pražské jaro s PKF-Prague Philharmonia. V roce 2015 debutoval na Salcburském festivalu s Cameratou Salzburg a v roce 2013 vystoupil v rámci Lucerne Festival Academy na Lucernském festivalu.

Jiří má velký zájem také o operu. V Glasgow dirigoval a asistoval opery The Bear od Waltona, Stravinského Mavru, Brittova Owen Wingrave a Straußova Netopýra. V roce 2014 dirigoval Ravelovo L' enfant et les sortilegès s Hamburger Symphoniker. Roce 2012 dirigoval premiéru soudobé opery Svena Daiggera Eine Kluge Else na Brücken – Festival für Neue Musik v Rostocku.

Jiří studoval dirigování na Royal Conservatoire of Scotland, Hochschule für Musik und Theater Hamburg, Zürcher Hochschule der Künste, Universität Mozarteum a na Pražské konzervatoři. Mezi jeho mentory patří m.j. Garry Walker, Dennis Russell Davies, Ulrich Windfuhr, Johannes Schlaefli a Hynek Farkač. Byl také stipendistou německého programu Dirigentenforum.

http://www.jirirozen.com
https://www.youtube.com/playlist?list=PLW0vIuAMsrRT29qADe2FTw9NXQ8hltDHR